Preskoči na glavno vsebino

Aronija - črna čokolada

Ste že kdaj jedli aronijo? Verjetno da. Ker je zelo trpkega okusa, verjetno ni pustila dobrega prvega vtisa. Drugegaa pa žal tudi ne. Kupce aronija odvrača s svojim kiselkastim, trpkim okusom, vendar jo zaradi svoje zdravilnosti in temne, skoraj črne barve, nekateri imenujejo tudi črna čokolada.

Lastnosti aronije


Ena največjih prednosti aronije je dejstvo, da ne kopiči težkih kovin, kot so kositer, arzen, kadmij in svinec. Zaradi polifenolov, vitamina C, E in karotenoidov, ki jih vsebuje, ima visoke antioksidativne lastnosti. Prav tako je bogata s številnimi minerali, kot so jod, kobalt, baker, mangan ali molibden in vitamini: C, P, PP, E, B6, B1, B2. To je prava vitaminska bomba, ki se skriva v precej neopazni embalaži.


Šele pred kratkim je znano, da je črna aronija odličen način za zaščito pred rakom. Polifenoli, ki jih vsebuje, lahko preprečijo razvoj rakavih celic. Vredno ga je zaužiti, če se želimo izogniti boleznim srca in ožilja ali diabetesu, ki je ena najresnejših civilizacijskih bolezni našega časa. Pitje aronijinega soka lahko upočasni proces staranja, poveča odpornost telesa in bistveno izboljša videz naših las, kože in nohtov.

Uporaba

 
Črno čokolado najpogosteje najdemo v obliki soka, dodanega mineralni vodi ali čaju. Precej specifičnega in intenzivnega okusa je mogoče odpraviti z mešanjem tega sadja z drugimi, na primer z jabolkom ali breskvijo. Zanimiva ideja za okusen prigrizek je združevanje hrušk z aronijo. Tak duo dobro deluje v obliki marmelade ali marmelade. Poznavalci vas spodbujajo, da poskusite začimbno tinkturo iz oreščkov ali shranite v obliki suhega sadja.

Kljub velikemu številu nasadov, sadeži aronije še vedno ni zelo priljubljen. To je predvsem posledica pomanjkanja znanja o njegovih lastnostih, ki spodbujajo zdravje. Aronija je odlično zdravilo in orožje proti številnim boleznim. Njegov okus prestraši, a ko analiziramo njegove prednosti, ga boste želeli vključiti v svoj dnevni meni. Vedno je vredno iskati zdravilo v mamini shrambi, kot ga kupiti v lekarni.

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Čaj aronije

Čar aronije si lahko pripravimo tudi sami. Za približno 150g čaja, potrebujemo 2400 jagod aronije. Sedaj, ko nas je narava za kazen poslala v sobo (pišem 25.3.2020 - karantena), nam to ne bi smelo predstavljati težavo. Časa je na pretek. Lahko pa si čaj aronije pripravljamo tudi sproti, morda še najboljše. Potrebujemo 10 jagod, ki jih malce pretlačimo ali dve žlički 100% soka aronije , in prelijemo z 2 deci vroče vode. V čaj lahko dodamo tudi malce medu, čeprav je čaj aronije tuid brez dodatnega sladila zelo dober. Čaj aronije je zelo bogat z antioksidanti. Sveže jagode aronije se običajno uporabljajo za pripravo sokov, marmelade, sirupa ali vina. Posušene jagode aronije, lahko jeste kot zdrav prigrizek, dodate mueslijem ali jih uporabite v muffinih in drugih pečenih dobrotah.

Sadike aronije

Katere sorte sadik aronije so najboljše? Na to vprašanje ni enostavnega odgovora. Odvisno kaj si želite? Če želite aronijin sok , je boljše saditi določeno vrsto aronije, če želite več antioksidantov je spet druga vrsta aronije, če želite samo uživati v cvetočem grmu, spet druga. Spomladi aronija cveti v nežno belih cvetovih, poleti obiramo črne plodove, jeseni pa se listi obarvajo v čudovite rdečkaste jesenske barve.  Poznamo črnoplodno, rdečeplodno in škrlatnoplodno aronijo. Črnoplodna in rdečeplodna aronija sta avtohtoni sorti, medtem ko je škrlatna verjetno križanka obeh. To so nekao glavne sorte aronije, vse ostalo so potem križanke različnih sort, poimenovana pa ponavadi kar po podjetju, ki jo je križalo oz. proizvedlo za trg. V Sloveniji se da dobiti kar nekaj različnih sort aronije. To so predvsem tržna imena, Aronija Aron, Hugin, Eggert, Arbutifolia, Amit, Nero, Viking, ... Pri nas so znane predvsem sorte: Aronija NERO To je najbolj razširjena sorta aronije pri na

Kako delamo sok aronije

Sveži sok aronije je zelo koncentriran in ga je potrebno piti previdno. Nikoli ni dobro pretiravati. Poleg tega, da je sok tudi zelo trpek, je močno koncetriran. Strokovnjaki priporočajo od 50 do 100 ml na dan. Sok aronije je do sedaj najbolj znano antioksidacijsko sredstvo. Aronijin sok ni primeren za potešitev žeje, ampak ga je potrebno uživati kot neke vrste 'zdravilo'. Sok vsebuje kar do 10x več Vitamina C, kot limone, in do 8x več železa, kot rdeča pesa. Najboljši sok iz aronije je iz vrst Nera in Viking, saj so njuni plodovi že v osnovi malce bolj sladki, kot plodovi ostalih sort. Če lahko pri aroniji sploh govorimo o sladkobi. Čisti 100% aronijin sok nikoli ne delamo z dodatkom sladkorja, temveč uporabimo le sveže in dozorele plodove aronije. Za pridelavo soka potrebujemo: - električni sokovnik - cedilo - lonec za kuhanje - steklenice z zamaškom - lijak - plastična posoda - velika jušna žlica ali penovka Iz približno 3kg sadežev bomo pridobili cca. 1l s